:: HOME :: AKTUALNOŚCI :: OGŁOSZENIA :: FOTO GALERIA :: KONTAKT ::

AKTUALNOŚCI

 

No i nadszedł koniec roku szkolnego! Minęło dziesięć miesięcy wytężonej pracy i nadeszły upragnione wakacje. Po rozdaniu świadectw z wyróżnieniem, stypendiów za wyniki w nauce i sporcie, nagród i odznak Pani dyrektor Katarzyna Gałszewska pogratulowała uczniom zdobytych stopni i odniesionych sukcesów.

Podziękowała nauczycielom za to, że każdego szkolnego dnia oddawali cząstkę swojej nauczycielskiej mądrości, cząstkę samego siebie – uczniom.

Podziękowała też rodzicom za ich pomoc i życzliwość i za to, że rozumieją, czemu służy to, co się w szkole dzieje. Bo dzięki słowom zachęty wobec własnych dzieci, a czasami i zwykłemu rodzicielskiemu dopilnowaniu, wspólnie można mówić o sukcesie uczniów i szkoły. Piosenka Urszuli Sipińskiej „Cudownych rodziców mam” była podziękowaniem rodzicom za współpracę.

 

ZDJĘCIA - ZAKOŃCZENIE ROKU SZK. 2013/2014

 

Cyklicznie już, w czwartek przed zakończeniem roku szkolnego odbywa się w naszej szkole dzień podsumowujący cały rok pracy.

Nie obyło się bez pożegnań. Klasa V przygotowała uroczyste pożegnanie klasie VI, kończącej szkołę podstawową. Klasa II gimnazjum przygotowała inscenizację na pożegnanie klasy III, kończącej gimnazjum. Miłym akcentem były podziękowania klasy Vi I III gimnazjum swoim wychowawcom. Tort, który otrzymał pan Marek Klimaszewski zrobił wrażenie!

Jak zwykle na koniec roku podsumowano też akcję zbierania nakrętek plastikowych.

Bezkonkurencyjna okazała się klasa I. Za rok też czeka nas zbiórka nakrętek, jednak nie będzie to konkurs klasowy a indywidualny.

Klasa

Ilość zebranych kilogramów

Ilość kg w przeliczeniu na jednego ucznia

Miejsce

Punkt Przedszkolny

28,00 kg

1,17 kg

V

0

57,00 kg

3,00 kg

IV

I

136,50 kg

10,50 kg

I

II

92,00 kg

5,41 kg

III

III

74,00 kg

5,69 kg

II

IV

44,00 kg

4,89 kg

I

V

28,00 kg

2,80 kg

II

VI

31,00 kg

2,58 kg

III

I

13,00 kg

0,69 kg

II

II

11,50 kg

1,28 kg

I

III

0

0

 

Razem

515,00 kg

3,39 kg

 

Po rozdaniu nagród, dyplomów i wyróżnień pani dyrektor przygotowała niespodziankę dla uczniów. Były lody i pyszności z grilla.

Takie dni to my lubimy!

 

ZDJĘCIA - GRILL, AKCJA NAKRĘTKI, NAGRODY, POŻEGNANIE KLAS - 26.07.2014


 

 

PIKNIK ŚWIĘTOJAŃSKI - ZDJĘCIA

FOTO - ŚCIANA

„Piknik świętojański” zorganizowany przez nauczycieli, uczniów i rodziców Zespołu Szkół im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak spotkał się z dużym zainteresowaniem. Impreza pod hasłem „słowiańskie święto zakochanych” była formą promocji szkoły, uczniów, ale i aktywizacji rodziców i integracji mieszkańców.

Widowisko oparte na tekstach od wczesnego średniowiecza, poprzez Kochanowskiego, utwory z XVI i XVII wieku podobało się wszystkim. Wykonanie ”Dumki na dwa serca” i walca z „Nocy i dni” przez Łukasza Bielawskiego i Weronikę Jurewicz zachwyciło przybyłych gości!
Uroda Łukasza i Weroniki, piękna muzyka, zachodzące słońce stworzyły widowisko, które na długo pozostanie w pamięci uczestników pikniku. Oklaskami nagrodzono też uczestników ogłoszonego na zakończenie pikniku konkursu tańca - walca do muzyki z filmu „Noce i dni”. W tańcu bezkonkurencyjne okazały się pary: przewodnicząca Rady Rodziców Alicja Szulc i Zbigniew Bielawski oraz pani dyrektor Katarzyna Gałaszewska i Grzegorz Hryncewicz – przedstawiciel delegacji z Łap.

Na długo pozostaną w pamięci tańce przy ognisku w wykonaniu uczennic, wyścig w poszukiwaniu kwiatów paproci, walki toczone przez rycerzy z grupy rekonstrukcyjnej „Synowie Jaćwieży”.

Cieszy nas że tłumy oblegały stoiska ze smakołykami kuchni regionalnej przygotowanej przez rodziców. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też loteria fantowa, na której można było wygrać: rower, królika, rybki, koszulki, piłki, ale też zabawki i setki innych drobniejszych, ale atrakcyjnych nagród.


Gośćmi pikniku byli m.in. Tadeusz Chołko, wójt gminy Suwałki i Maciej Suchocki, przewodniczący Rady Gminy, a także delegacja z Gimnazjum nr 1 w Łapach, z którą szkoła w Płocicznie-Tartak nawiązała współpracę.   

 

>>> Płociczno-Tartak. Kilkaset osób na święcie miłości

 

24 czerwca z samego rana ruszyliśmy na wycieczkę do Torunia. Na miejscu atrakcji czekało na nas co niemiara. Zwiedziliśmy Dom Kopernika i z ciekawością przyglądaliśmy się makiecie Torunia przedstawiająca najważniejsze wydarzenia związane z miastem i życiem Mikołaja Kopernika. Aktywne uczestnictwo w procesie powstawania pierników w Muzeum Piernika sprawiło wszystkim wiele radości. Spacer z przewodnikiem po starówce i zdjęcie przy pomniku Kopernika to doskonałe zakończenie wycieczki.

 

 

Wycieczka do Krakowa

   Od 10 do 14 czerwca przebywaliśmy wraz z opiekunami: Katarzyną Gałaszewską, Joanną Stabińską, Iwoną Capek i Markiem Klimaszewskim na wycieczce w Krakowie. Były to jedna z dłuższych wycieczek. Zwiedziliśmy Kraków wraz z wszystkimi jego najważniejszymi zabytkami Bazylikę Mariacką, Rynek Główny z Sukiennicami, Barbakan i podziemia Wawelu, Wzgórze Wawelskie, Komnaty Królewskie, Katedrę na Wawelu, Dzwon Zygmunta, Groby Królewskie i Kaplicę Wazów. Nie obyło się bez wizyty w Smoczej Jamie. Ziejący tuż przed nią smok wyglądał jednak niegroźnie. Wszystkim podobała się też wizyta w starej części Krakowa – dzielnicy Żydowskiej.
   Duże wrażenie zrobił na nas widok ze szczytu wieży widokowej w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Wycieczka do Wieliczki okazała się jedną z ważniejszych atrakcji. Zwiedzanie kopalni soli, Zamku Żupnego z ogrodami oraz trójwymiarowe malowidło 3D na Rynku Górnym w Wieliczce to coś, co większość z nas widziała po raz pierwszy.
   Wycieczka do Wadowic okazała się również niezwykle ciekawa. Szczególnie smakowały nam słynne wadowickie kremówki. Pobyt w Parku Rozrywki w Inwałdzie dostarczył dużo atrakcji na zakończenie pobytu. Pobyt w Zamku Strachów i film w kinie 5D na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

 

 

Porozumienie o współpracy z Gimnazjum nr 1

 im. ppłk. Nilskiego – Łapińskiego w Łapach


7 maja 2014 r Zespół Szkół im. Lotników Polskich w Płocicznie –Tartak oraz Gimnazjum nr 1 im. ppłk. Nilskiego – Łapińskiego w Łapach zawarły porozumienie o współpracy, podpisane przez dyrekcję obu placówek.
Celem porozumienia jest wzajemne poznanie i zaprzyjaźnienie się młodzieży realizowane poprzez: wymianę grup uczniowskich, nawiązanie współpracy kulturalnej, wymianę informacji o swoich szkołach, patronach i tradycji a także poszerzenie wiedzy o regionach, w których zamieszkują uczniowie obu zaprzyjaźnionych szkół.

Nawiązana zostanie także współpraca między nauczycielami, która zaowocuje wymianą doświadczeń w zakresie realizacji programu dydaktyczno – wychowawczego.

Cieszymy się, że delegacja z Łap odwiedzi nas na Pikniku Świętojańskim.

>>> ZOBACZ RELACJĘ

>>> ZOBACZ SUWAŁKI 24

Konkurs filmowy „Prosto ze szkoły”, którego organizatorem był Komendant Miejski Policji w Suwałkach wraz z Prezydentem Miasta Suwałk i Starostą Suwalskim. – rozstrzygnięty! Nareszcie się doczekaliśmy, a było warto. Film „Sumienie” nakręcony przez Wiktorię Cichosz i Annę Ołów zajął I miejsce!

10 czerwca w Cinema Lumiere w Suwałkach odbyła się uroczysta gala, a tuż po cała klasa II gimnazjum uczciła sukces dziewcząt dużymi lodami.

Warto dodać, że rok temu w tym samym konkursie nasz szkoła otrzymała dwa wyróżnienia za film przygotowany przez Michała Romanowskiego i Szymona Jurewicza „Nieroztropny Romeo” i film przygotowany przez Wiktorię Cichosz i Martynę Kolenkiewicz "Smok".

10 czerwca nasi uczniowie wzięli udział w Integracyjnych Zawodach Zrzeszenia LZS w Lekkiej Atletyce. Bezkonkurencyjna w biegu na 50m wśród dziewcząt okazała się Michalina Hościłowicz z klasy IV. Z czasem 8,19 zdobyła złoty medal! W biegu na 50m chłopców zabrakło szczęścia Krzysztofowi Renowickiemu, który zajął bardzo dobre czwarte miejsce.

 

4.06.2014 roku uczniowie klasy II i III wybrali się do Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach. Muzeum znajduje w domu, w którym pisarka żyła od urodzenia (w maju 1842) do września 1849, kiedy to jej rodzina wyprowadziła się do Kalisza. Są tam zbiory związane z życiem i twórczością Marii Stanisławy Konopnickiej z domu Wasiłowskiej (fotografie, dokumenty, obrazy, korespondencja, fragmenty utworów). Dzieciom szczególnie podobały się barwne opowieści Pani przewodnik, która w fascynujący sposób potrafiła opisać codzienne życie małej dziewczynki oraz jej zabawy nad Czarną Hańczą. Po oglądnięciu wystawy oraz pokolorowaniu krasnoludków opuściliśmy gościnne progi muzeum . Potem były pyszne lody.

4 czerwca klasa II gimnazjum w Cinema Lumiera obejrzała najnowszą produkcję o powstaniu warszawskim. Historia powstania ukazana w filmie to realistyczne sceny z sierpnia 1944 roku. Do tej pory materiały nakręcone w powstaniu można było oglądać wyłącznie w muzeum bądź na specjalnych pokazach z okazji obchodów rocznicy. Twórcy filmu postawili sobie za cel odrestaurowanie dostępnych nagrań tak, by jak najdokładniej oddawały ducha minionej rzeczywistości, włącznie z odtworzeniem kolorów na czarno-białych taśmach. Ogrom pracy, który włożyli w ten projekt, budził nasze uznanie !

   W dn. 03.06.2014r. uczniowie z kl.0 – I odwiedziły Muzeum Wigier im. Alfreda Lityńskiego w Starym Folwarku, które jest jedną z największych atrakcji Suwalszczyzny.
   Zwiedzanie muzeum było wycieczką w czasie i w przestrzeni. W tym nowoczesnym obiekcie dzieci poznały jezioro Wigry - od głębin aż po malownicze nadwodne pejzaże, rzeki, torfowiska, historię nadwigierskiego krajobrazu, bogactwo przyrodnicze i kulturowe oraz historię i dokonania dawnej Stacji Hydrobiologicznej na Wigrach.
   Wędrując po muzeum dzieci oglądały plansze towarzyszące poszczególnym elementom wystawy, dotykały monitorów z prezentacjami dla najmłodszych, słuchały nagrań oraz opowiadania przewodnika. Szczególne zainteresowanie wzbudziła makieta lodowca, obozowisko łowców reniferów oraz znajdująca się przy namiocie obłożonym skórami zwierząt, makieta ogniska, które można było próbować rozpalić używając kawałka drewna. Zwiedzając poszczególne elementy wystawy dzieci mogły samodzielnie poszukiwać informacji, korzystając z monitorów dotykowych.

2 czerwca odwiedziła nas pani Agnieszka Zackiewicz. W ciekawy sposób przeprowadziła zajęcia z uczniami klasy V i VI pokazujące jak w przyszłości trafnie wybrać szkołę i przygotować się potem do wyboru wymarzonego zawodu.

                                  DZIEŃ MAMY I TATY W NASZEJ SZKOLE

W poniedziałek 26 maja o godz. 17.00. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Na imprezę przyszli rodzice najmłodszych uczniów szkoły podstawowej i przedszkolaków, którzy najpierw mieli okazję obejrzeć występy artystyczne swoich pociech. Po części artystycznej dzieci wręczyły rodzicom prezenty, które same wykonały. Rodzice otrzymali piękne laurki i kwiaty. Po występie dzieci zaprosiły swoje Mamy i Tatusiów do wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Na wszystkich gości czekał słodki poczęstunek, była to chwila dzielenia się swoimi wrażeniami i zbieranie pochwał.

 

Od 26 maja gościmy u siebie praktykanta, co dla nas ważne naszego absolwenta – Artura Suchockiego. Artur jako student Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku nie tylko obserwuje lekcje wychowania fizycznego, ale też pomaga je prowadzić. Na początku Artur widać, że był trochę zestresowany faktem pracy w szkole, do której kiedyś uczęszczał. Ale już po pierwszych lekcjach okazało się, że w pracy z młodzieżą radzi sobie doskonale.

23 maja uczniowie klasy III uczestniczyli w Gminnych Igrzyskach "Maluchów" o Puchar Wójta Gminy Suwałki, które odbyły się w Szkole Podstawowej w Poddubówku. W sportowej rywalizacji wzięło udział 5 szkół. W siedmiu konkurencjach sportowych daliśmy z siebie wszystko - mówią uczniowie. Drugie miejsce to duży sukces całej klasy. Wszyscy wrócili najedzeni i zadowoleni, bo atmosfera była naprawdę przyjazna.

>>> Mistrzowie ortografii - Suwalki 24

21 maja 2014 rok w Zespole Szkół im. Lotników Polskich w Płocicznie  - Tartak odbył się I Rejonowy Konkurs Ortograficzny. Współorganizatorem przedsięwzięcia było Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach. Do naprawdę trudnego dyktanda przystąpiło 28 uczestników. Cieszymy się, że nasza propozycja spotkała się z tak szeroką odpowiedzią.
W czasach obrazkowych dbałość o słowo czasem schodzi na drugi plan. Mamy nadzieję, że konkurs wpisze się w coroczny kalendarz naszej placówki. Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy za rok.

A oto zwycięzcy :

I miejsce - Dawid Woźniak – Szkoła Podstawowa nr 6 im. Aleksandry Kujałowicz w Suwałkach
II miejsce - Julia Aleksandrowicz - Szkoła Podstawowa nr 11 w Suwałkach i Zuzanna Patrycja Strzyżewska - Szkoła Podstawowa nr 11 w Suwałkach
III miejsce - Kamila Żegaczewska - Szkoła Podstawowa nr 11 w Suwałkach
Wyróżnienie - Julia Gałaszewska   i Natalia Butkiewicz - Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich w Płocicznie – Tartak.

Kolejny raz w naszej szkole gościł Profilaktyczno - Edukacyjny Teatr dla Dzieci i Młodzieży - Moralitet. Uczniowie obejrzeli przedstawienie „Euforia” ukierunkowane na przeciwdziałanie uzależnieniom od substancji psychoaktywnych. Poznając losy głównych bohaterów. mogli zobaczyć, jak blisko jest do uzależnienia, a przecież każdy z nas uważa, że takie problemy nas nie dotyczą. Nic bardziej mylnego.

20 maja we wtorek uczniowie klasy piątej wzięli udział w sprawdzianie DUMa 2014. Dzięki udziałowi w diagnozie umiejętności matematycznych dzieci mogą sprawdzić się przed czekającym je za rok sprawdzianem szóstoklasisty. Będzie on inny od dotychczasowych, bo po raz pierwszy piszą go uczniowie uczący się już według nowej podstawy programowej. Nasi piątoklasiści mieli różne zdania o teście. Jedni twierdzili, że był łatwy inni, że trudny. My jednak wierzymy, że poszło im dobrze, co zapewne pokażą wyniki, które poznamy w czerwcu.

20 maja we wtorek już po raz trzeci odbyło się Ogólnopolskie Badanie Umiejętności Trzecioklasistów – OBUT 2014. Udział szkół w badaniu był dobrowolny, ale my uznaliśmy, że warto wziąć w nim udział, gdyż dzięki temu nasi uczniowie będą mogli sprawdzić swoje umiejętności i porównać je z umiejętnościami polskich trzecioklasistów. Uczniowie tuż przed testem byli trochę zdenerwowani, w końcu to ich pierwszy taki poważny egzamin. My jednak wierzymy, że poszło im dobrze.

Pracownicy Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Suwałkach 07 maja 2014 roku przeprowadzili w naszej placówce spotkanie dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w ramach Profilaktycznego Programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych. Mimo że tematyka spotkania nie była obca naszym uczniom, to na pewno takich zajęć nigdy nie jest zbyt wiele. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać kolejnego głosu przeciwko uzależnieniom, a także uzyskać odpowiedzi na zadane pytania.

18 maja zakończyły się finały województwa podlaskiego w ramach rozgrywek Kinder+Sport 2014 (klubowych mistrzostw Polski w mini siatkówce) w kategorii klas piątych. Uczennice z 14 powiatów zaciekle walczyły o wejście do najlepszej ósemki województwa. Udało się to dziewczętom z naszej szkoły. Finałowe rozgrywki odbyły się w Sejnach. Ogólnie zespół w składzie: Balita Natalia, Butkiewicz Natalia, Gałaszewska Julia, Skorupska Magdalena zajął ósme miejsce w województwie.

W dziesiątą rocznicę wstąpienia Polski do Wspólnoty Europejskiej, obchodziliśmy w szkole 17 maja Dzień Unii Europejskiej. Cała społeczność włączyła się w świętowanie. Każda klasa zaprezentowała walory jednego z państw członkowskich. Wszystkim najbardziej spodobało przedstawienie Wielkiej Brytanii przez klasę V i Grecji przez II gimnazjum. Odbył się również konkurs piosenki obcojęzycznej, w którym bezkonkurencyjna okazała się uczennica klasy V Emilia Kowalewska. Tuż za nią sukces odniosły również Julia Gałaszewska, Weronika Jurewicz i Lidia Nieszczerzewska.

DZIEŃ UNII EUROPEJSKIEJ
 

 

HISTORIA PŁOCICZNA
prezentacja wykonana przez uczniów klasy II Gimnazjum
pod kierunkiem Pani mgr Katarzyny Gałaszewskiej
W prezentacji 3 filmy nakręcone przez uczniów: "Egzekucja", "Po wojnie", "Polonez".

 

16 maja czterech gimnazjalistów naszej szkoły wzięło udział w konkursie mitologicznym, który odbył się w Zespole Szkół w Starym Folwarku.

Uśmiech na naszej twarzy wzbudziła relacja Wiktorii Cichosz po powrocie z konkursu: „W zgranej grupie, ja Anna Ołów, Szymon Jurewicz i Kordian Klimaszewski rywalizowaliśmy z drużynami 8 szkół w trzech konkurencjach. Najpierw krótki test, potem ustne odpowiedzi no i oczywiście - również punktowana - scenka, którą wylosowaliśmy. Niestety mimo wszelkich starań i naprawdę ogromnej wiedzy zajęliśmy czwarte miejsce. Pragnę jednak oczywiście podkreślić, że do trzeciego zabrakło nam jedynie jednego punktu. Tyle przegrać... Jednak i za to zostaliśmy nagrodzeni. Organizatorzy przyszykowali dla nas piórniki i kolorowe zakreślacze. Koniec końców naszą gorycz po utracie upragnionego miejsca na podium, uleczył wielki talerz ciastek, których gospodarze nam nie szczędzili. Słodkie łakocie uśmierzyły ból po tak strasznej porażce (tylko przez jeden punkt!). Żałujemy jedynie, że nie nagraliśmy naszego wielkiego popisu na scenie, kiedy to odgrywaliśmy scenkę w której Helena argumentowała swoją niewinność wobec męża. Zdesperowana kobieta, którą grałam ja, w końcu złapała za talerz z ostatnim ciastkiem, mówiąc "weź te ciasteczko i mi już wybacz mężu! Sama je upiekłam!". Niestety nie wiemy, czy w prawdziwej wersji mitologii Helena Trojańska piekła ciasteczka...”

15 maja 2014 roku uczniowie gimnazjum brali udział w zajęciach informacyjno - edukacyjnych przybliżających tematykę związaną z podatkami. Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie wśród uczniów i poszerzyło ich wiedzę. Zostało poprowadzone profesjonalnie i ciekawie. Współpraca szkoły z Urzędem Skarbowym będzie w przyszłości niezbędnym elementem w edukacji obywatelskiej dzieci i młodzieży.

13 maja w Zespole Szkół w Nowince odbył się Turniej Piłki Siatkowej o puchar dyrektora Zespołu Szkół. Nasz dziewczęta okazały się bezkonkurencyjne i szybko i sprawnie pokonały rywalki zajmując pierwsze miejsce. Gratulujemy!

>>> ZDJĘCIA

 

Zajęcia w Wigierskim Parku Narodowym - klasa I i II gimnazjum

Długo oczekiwane wynik konkursu Kangur Matematyczny już są! 20 marca 12 uczniów naszej szkoły sprawdzało swoje umiejętności matematyczne. W powiecie suwalskim pisało go prawie 5000 osób, a w całej Polsce ponad 300 000. Tym bardziej cieszymy się, że trzech uczniów zdobyło wyróżnienia!

W kategorii Benjamin klasa 5 Julia Gałaszewska z wynikiem 92,75 uplasowała się a miejscu 20.

W kategorii Benjamin klasa 6 Łukasz Bielawski z wynikiem 110 uplasował się a miejscu 25.

W kategorii Kadet klasa 1 Miłosz Sofiński z wynikiem 96,75 uplasował się a miejscu 27.

GRATULUJEMY!

Udział w konkursie i nie był by możliwy bez pomocy Rady Rodziców. To właśnie rodzice ufundowali 12 najlepszym matematykom udział w konkursie.

 

>>> zobacz - suwalki24

6 maja obchodzimy Europejski Dzień Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Nasza szkoła postanowiła go uczcić organizując I Rajd Rowerowy Zespołu Szkół im. Lotników Polskich w Płocicznie – Tartak. Wzięło w nim udział 21 zapalonych cyklistów –18 uczniów i 3 opiekunów.
   Przed wyjazdem odbyła się pogadanka z panem policjantem, który przypomniał zebranym rowerzystom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Wyruszyliśmy
w stronę miejscowości Krzywe, które było pierwszym przystankiem. Zwiedzaliśmy tam muzeum, dowiedzieliśmy się jakie zwierzęta zamieszkują Wigierski Park Narodowy. Później wyruszyliśmy na Słupie, gdzie zorganizowane było ognisko. Posiłek regeneracyjny w postaci lekko zwęglonych kiełbasek dał nam siłę na drogę powrotną. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy cali i zdrowi do szkoły.
   Mamy nadzieję, że rajd rowerowy na stałe wpisze się w kalendarz imprez naszej szkoły. Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz opiekunom za udział w tej sympatycznej imprezie.
 

>>> ZOBACZ RELACJĘ ZE SPOTKANIA

 

Dziś w naszej szkole zagościł pan policjant Andrzej Kalinowski. Na zajęciach z przedszkolakami i uczniami klas 0 - III opowiedział jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały pytania, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. W nagrodę otrzymały płyty CD "Dzieci bezpieczne na drodze". Serdecznie dziękujemy panu policjantowi, że znalazł czas na spotkanie z naszymi najmłodszymi pociechami.

Od dawna lekarze przekonują nas, że dzieci nie piją wystarczająco dużo wody podczas dnia spędzonego w szkole i w rezultacie odwodnienie organizmu prowadzi do wielu krótko i długotrwałych problemów zdrowotnych. Istnieją dowody, że picie wody w szkole stymuluje koncentrację i zdolność zapamiętywania i jednocześnie jest bardzo ważne jako podstawa prawidłowego rozwoju dziecka. Chcąc zaszczepić zdrowe nawyki związane z piciem wody pani dyrektor zainstalowała u nas dystrybutor wody. Zainteresowanie nim było tak duże, że w zaledwie dwa dni wypito ponad 20 litrów wody!

Pamiętajmy, że dobre nawodnienie pomaga dzieciom:
-poprawić koncentrację i uwagę, rozwiązać problemy z wypróżnianiem,
-zmniejszyć ryzyko przewlekłych chorób,
-zachować prawidłową masę ciała.

Majowe święta

 

W naszej szkole uroczyście obchodzimy święta majowe:

1 maja - Święto Pracy,
2 maja - Święto Flagi,
3 maja 1791 roku została uchwalona Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Była ona pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, drugą po amerykańskiej na świecie. Uroczysty apel poświęcony 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja - 30.04.2014 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

29.04.2014 roku klasa V szkoły podstawowej i II gimnazjum odwiedziły Laboratorium Ratownictwa Medycznego i Procedur Medycznych, które znajduje się na terenie Parku Naukowo – Technologicznym Polska – Wschód.
Od samego początku zostaliśmy zaskoczeni – okazało się , że laboratorium składa się aż z kilkunastu sal i można odnieść wrażenie, że jesteśmy w „normalnym” szpitalu. Począwszy od sali, do której trafiają przywożeni do szpitala pacjenci – SOR, poprzez salę operacyjną i pooperacyjną oraz OIOM. W każdej sali znajdują się stanowiska dokładnie takie, jakie można spotkać w szpitalach – wraz z całą niezbędną aparaturą, lekami, narzędziami. Największą atrakcją była jazda symulatorem ambulansu, która okazała się niezwykle skomplikowana umiejętnością. W trakcie spotkania uczniowie przećwiczyli również udzielanie pierwszej pomocy. Była to pierwsza wizyta , ale na pewno nie ostatnia.

W dniu 27.04.2014 w Sejnach odbyły się półfinały województwa podlaskiego Kinder Sport w kategorii klas V. Drużyna w składzie: Julia Gałaszewska, Natalia Balita, Natalia Butkiewicz, Magdalena Skorupska nie należała do faworytów tego turnieju ale pokazała hart ducha i ogromną wolę walki, dzięki czemu pokonała zespoły silniejsze od siebie. Tym samym dziewczęta awansowały do finału wojewódzkiego zajmując III miejsce.

Gratulujemy!!!

16.04.2014 r po kilku miesiącach sportowej rywalizacji zakończyły się rozgrywki X Międzypowiatowej Ligi Piłki Siatkowej Gimnazjum. Poziom rozgrywanej ligi był bardzo wysoki. Grające drużyny reprezentowały różne miejscowości: Ełk, Olecko, Wieliczki, Raczki. Tym bardziej cieszy fakt że dziewczęta reprezentujące nasze gimnazjum uplasowały się na II miejscu ! Najlepszą zawodniczką naszego zespołu została wybrana Weronika Niedźwiecka.

Skład zespołu: Weronika Niedźwiecka, Julia Hościłowicz, Justyna Masalska, Daria Wilczyńska, Anna Ołów, Karolina Jagłowska, Karolina Bobrowska, Karolina Wilczyńska, Natalia Jawrowska, Klaudia Dąbrowska, Gabriela Kolenkiewicz.

Kolejność Końcowa

I miejsce Gimnazjum Wieliczki
II miejsce Gimnazjum Płociczno – Tartak
III miejsce Gimnazjum nr 3 Ełk
IV miejsce Gimnazjum Raczki
V miejsce Gimnazjum nr 2 Olecko

Kolejny już rok uczniowie kończący gimnazjum zmagali się przez trzy dni z testami na egzaminie gimnazjalnym. W dniach 23-25 kwietnia napisali egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie, matematyki i przedmiotów przyrodniczych oraz języka niemieckiego. Ich wyniki poznamy 18 czerwca.
Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie mógł przystąpić do egzaminu w środę, czwartek i piątek, wówczas będzie go pisać w drugim terminie, tj. 2, 3 i 5 czerwca. Wyniki egzaminu stanowią są jednym z kryteriów rekrutacyjnych do szkół ponadgimnazjalnych – obok ocen szkolnych i szczególnych osiągnięć.
Trzymamy kciuki za jak najlepszy wynik każdego z gimnazjalistów!

 

Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach. Od wielu lat na całym świecie podejmuje się najróżniejsze działania w celu podniesienia kultury ekologicznej ludzi dlatego też 22 kwietnia obchodzi się Dzień Ziemi. My również co roku obchodzimy święto Ziemi. Sprzątając swoje okolice chcemy uświadomić wszystkim jak ważne dla środowiska naturalnego są czyste lasy. Ziemia cierpi bardzo z powodu naszego beztroskiego zachowania, czyli wyrzucania śmieci „byle gdzie”. Aby pomóc naszej planecie należy ją posprzątać. To pozwoli zmniejszyć ilość wysypisk śmieci i ponownie wykorzystać np.: papier, szkło, plastik, metal.

Sprzątanie Ziemi 16.04.2014

 

Znajomością przepisów, znaków drogowych i zasad udzielania pierwszej pomocy musieli wykazać się nasi uczniowie: Lidia Nieszczerzewska, Weronika Jurewicz, Łukasz Bielawski i Jakub Wasilewski, którzy 15 kwietnia wzięli udział w eliminacjach do Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W części praktycznej konkursu trzeba było pokonać tor przeszkód oraz prawidłowo przejechać miasteczko rowerowe w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Suwałkach. W powiatowych konkursie wzięło udział 9 drużyn z całego powiatu. Nasi uczniowie ostatecznie zajęli II miejsce, a Lidia Nieszczerzewska okazała się najlepsza w teście pisemnym ze wszystkich uczniów szkół podstawowych. GRATULIJEMY!

11 kwietnia 2014 roku w Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Wsi rozstrzygnięto Międzyszkolny Konkurs Plastyczny na Najpiękniejszą Kartkę Wielkanocną i Pisankę. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych. Nasi uczniowie jak zwykle zostali zauważeni i wrócili z nagrodami.
W kategorii klas I –III na Najpiękniejszą Kartkę Wielkanocną
I miejsce Kamila Puza SP Nowa Wieś
II miejsce Weronika Butkiewicz SP Płociczno – Tartak
III miejsce Magdalena Waszkiewicz SP Stary Folwark
Wyróżnienie Anna Nieszczerzewska SP Płociczno – Tartak
W kategorii na Najpiękniejszą Pisankę klas IV- VI
I miejsce Roksana Kowalczyk SP Nowa Wieś
II miejsce Magdalena Skorupska SP Płociczno – Tartak
III miejsce Karol Wojtkiewicz SP Nowa Wieś
 

 

>>  Relacja z konkursu Suwałki 24

 

Dziś listonosz przyniósł nam paczkę od naszych przyjaciół ze Szkoły Podstawowej im. Czesława Miłosza w Pakienie.

A w niej piękny własnoręcznie zrobiony z gałązek kosz wypełniony cukierkami! Pani dyrektor poczęstowała nimi wszystkich uczniów. W paczce nie zabrakło też prezentów dla pracowników szkoły. Dorośli z dumą prezentowali swoje prezenty – plecione z gałązek świąteczne wianuszki.

 

W ramach współpracy ze Szkołą Podstawową im. Czesława Miłosza w Pakienie postanowiliśmy wysłać im własnoręcznie robione świąteczne magnesy.

Pracownicy i nauczyciele z gipsu w specjalnych foremkach robili świąteczne jajka i kurczaczki. Potem młodzież na zajęciach plastycznych mazakami i farbami przepięknie je malowali. Na koniec panie woźne  dokleiły do nich magnesy – i prezent gotowy. Dla kadry przygotowaliśmy warkocze świąteczne i stroiki. Wszystko zapakowano do dużego kartonu. W paczce nie zabrakło świątecznego prezentu dla pani dyrektor Janiny Małyszko – świątecznych łakoci.

           Pierwsza klasa i klasa „0” z wizytą w Galerii Andrzeja Strumiłły.
  9 kwietnia 2014 roku pojechaliśmy do Suwałk do Galerii Andrzeja Strumiłły. Już przejazd gimbusem był fajny, bo trzeba było zapiąć pasy…
  W galerii przywitała nas bardzo sympatyczna Pani i od razu zaprosiła do pracy. Zaczęliśmy robić świąteczne kurki, z papierowych talerzy-korpus, z kolorowych papierków-skrzydła, dzioby, grzebienie, dzwonki. Wyszły piękne, kolorowe jak prawdziwe kokoszki.
  To nie koniec atrakcji bo za chwilę bawiliśmy się w zgaduj-zgadulę, były wyścigi rzędów no i oczywiście zwiedzanie wystawy.
  Na zakończenie podziękowaliśmy Pani za świetne zajęcia. Życzyliśmy zdrowych i wesołych Świąt Wielkanocnych. Jeszcze kilka fotek i do domu.
  Droga do gimbusa wiodła przez park, a w parku… była fontanna ciepła, piękna i mokra. Do szkoły wróciliśmy zmęczeni, pełni wrażeń, ale szczęśliwi.

 

Zespół Szkół im. Lotników Polskich w Płocicznie - Tartak zaprasza Państwa do złożenia oferty cenowej na dostawę i montaż samolotu ze zjeżdżalnią.

6 MAJA 2014 R. W NASZEJ SZKOLE ODBĘDZIE SIĘ PIERWSZY RAJD ROWEROWY ZESPOŁU SZKÓŁ IM. LOTNIKÓW POLSKICH W PŁOCICZNIE – TARTAK.
OSOBY, KTÓRE BĘDĄ CHCIAŁY UCZESTNICZYĆ W RAJDZIE POWINNY ZGŁOSIĆ SIĘ DO DNIA 16 KWIETNIA 2014 R. DO PANA MARKA KLIMASZEWSKIEGO W CELU ZAPISANIA SIĘ NA RAJD ROWEROWY.


REGULAMIN RAJDU ROWEROWEGO
 

 

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w I Rejonowym Konkursie Ortograficznym, który zostanie przeprowadzony 21 maja 2014 r. o godz.10.00 w Zespole Szkół im. Lotników Polskich w Płocicznie- Tartak... więcej >>>

   Wielkanoc tuż, tuż! Poznajemy zwyczaje i tradycje Świąt Wielkanocnych.
   Edukacja regionalna stanowi bardzo ważną rolę w kształtowaniu zainteresowań uczniów.
Z tej też okazji 3 kwietnia 2014 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klasy I szkoły podstawowej z udziałem rodziców z panią Katarzyną Nieszczerzewską.
   Głównym celem spotkania, był pokaz sposobu wykonania wielkanocnych pisanek oraz przygotowania wielkanocnych mazurków. Pani Katarzyna w bardzo interesujący sposób zapoznała uczniów jak można wykonać pisanki. Atrakcją spotkania były zajęcia manualne, podczas których uczniowie samodzielnie przygotowywali wielkanocne pisanki. Rozgrzany najpierw wosk pszczeli szybko zastygał, tworząc na skorupkach ciekawe kompozycje. Na koniec nadawano jej kolor i ścierano wosk. Ten moment był nierzadko dla uczestników wielkim zaskoczeniem, bo to właśnie barwnik pozwalał w pełni wydobyć urok naniesionych wzorów.
   Niezwykłym przeżyciem było ozdabianie mazurków. Przy pomocy Mam na upieczonych ciastach powstawały przepiękne wiosenne kwiaty. Dzieci były zachwycone, ponieważ mogły same zadecydować i stworzyć wzór na swoim cieście. Z dumą pokazywały swoje dzieło.

W całym kraju dziś szóstoklasiści pisali swój pierwszy poważny egzamin. Jego celem było sprawdzenie wiedzy na poziomie szkoły podstawowej. Sprawdzianu nie można nie zdać, a wynik ma znaczenie wyłącznie informacyjne.
Nasi uczniowie odświętnie ubrani z niecierpliwością czekali na możliwość wejścia na salę gdzie miał odbyć się ich pierwszy tak poważny sprawdzian wiadomości. Po godzinie okazało się, że dla kilkorga uczniów okazał się on prosty, ale byli i tacy, którzy stwierdzili, że mieli za mało czasu na rozwiązanie wszystkich zadań. Trzymamy kciuki za jak najlepsze wyniki, które będą podane 18 czerwca.

Zgodnie z wieloletnią tradycją, 28 marca 2014 roku, klasa III gimnazjum i II gimnazjum Zespołu Szkół im. Lotników Polskich w Płocicznie- Tartak uczestniczyła w Suwalskich Targach Edukacyjnych, podczas których uczniowie zapoznali się z ofertą edukacyjną suwalskich szkół ponadgimnazjalnych. W trakcie rozmów ze starszymi kolegami mogli dowiedzieć się wszystkiego, co ich interesowało o przyszłej szkole. Tego samego dnia odwiedziliśmy Zespół Szkół nr 6 w Suwałkach, podczas organizowanych w tej placówce Dni Otwartych.

 

                       Ale niespodziankę sprawili nam rodzice!
Przewodnicząca Rady Rodziców przywiozła dziś pierwsze zabawki do tworzonego placu zabaw. Rodzice wiedzieli, że nie mamy ani jednej huśtawki, a marzymy o wspaniałym placu zabaw, gdzie znajdzie się wiele przyrządów, tak aby dzieci mogły spędzać przerwy i zajęcia świetlicowe w ruchu na świeżym powietrzu, i dlatego poparli inicjatywę utworzenia go. Plac zabaw powstaje na ogrodzonym terenie, za Gminną Biblioteką Publiczną. Dzieci potrzebują takiego miejsca, gdzie będą mogły po prostu bawić się, ganiać i zapomnieć o Bożym świecie. Pani dyrektor dziękując przewodniczącej za wsparcie powiedziała, że „wspólne pragnienie rodziców i nauczycieli by szkoła dobrze się kojarzyła, była widziana jako świat radości, swobody i nieskrępowanego działania powoli się ziszcza”. Obiecała też, ze już niedługo w ogródku stanie samolot ze zjeżdżalniami będący wizytówką naszej szkoły i patrona.
Śmiało możemy powiedzieć słowami Urszuli Sipińskiej: Cudownych rodziców mamy!!!

 

27 marca pięć uczennic klasy szóstej i cztery klasy pierwszej gimnazjum wzięło udział w Mistrzostwach Suwałk w Siatkówce Dziewcząt klas I Gimnazjum. Poziom rozgrywek był wysoki. Zespoły podzielono na dwie grupy, w których rozegrano mecze eliminacyjne. W pierwszej grupie prym wiodło Gimnazjum nr 7, w drugiej zdecydowanie my. Po wygraniu półfinału z Gimnazjum nr 2 nasze dziewczęta w finale spotkały się z Gimnazjum nr 7. I tu niestety przegraliśmy, ale warto dodać, że nasz zespół był młodszy. Mamy nadzieję, że za rok, to my staniemy na najwyższym podium. Jesteśmy dumni, że nasz zespół wielokrotnie pokazał, że zdecydowanie wyróżniamy się w rozgrywkach piłki siatkowej w powiecie suwalskim.
I miejsce Gimnazjum nr 7
II miejsce Gimnazjum im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak
III miejsce Gimnazjum nr 2
IV miejsce Gimnazjum w Raczkach
V miejsce Gimnazjum nr 4
VI miejsce Gimnazjum nr 6


FILM - CYRK "Szok"

27marca ponownie do naszej szkoły zawitał cyrk „Szok”. Występ rozpoczął się od wspaniałego pokazu akrobatycznego. Były pokazy żonglerki, iluzji, ekwilibrystyki. Atrakcją był udział młodzieży w przedstawieniu. Radość sprawiało dzieciom to, że sami, posługując się rekwizytami, mogli brać udział w przedstawieniu cyrkowym. Nie bali się śmieszności. Wystąpił także wesoły klaun, który bawił dzieci swoimi sztuczkami. Największe zainteresowanie wzbudził wąż, który wywołał wiele emocji. Dzieci mogły dotknąć węża, a niektóre trzymały go na rękach. Nawet przewodnicząca Rady Rodziców Alicja Szulc trzymała go na szyi!

26 marca klasa II , IV i V w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA (O!PLA oznacza: „O! Polska Animacja”). obejrzała w Suwalskim Ośrodku Kultury fllm pt:” TAJEMNICA SZYFRU MARABUTA „
    Była to pełnometrażowa wersja jednego z największych serialowych przebojów lat 70. Film zdobył Nagrodę Jury Dziecięcego “Marcin” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza “Ale Kino!” w Poznaniu.
    Przed projekcję filmu uczniowie odbyli spacer szlakiem turystycznym im. Marii Konopnickiej „Krasnoludki są na świecie”


 

Każdego roku uczniowie naszej szkoły biorą udział w Eliminacjach Gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Tegoroczne eliminacje odbyły się 24.03.2014 r. w Zespole Szkół w Starym Folwarku. Grupa siedmiorga uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum dzielnie rywalizowała ze szkołami z terenu Gminy Suwałki.  Dzień okazał się szczęśliwy dla obu drużyn. Zajęliśmy I miejsce w kategorii Szkół Podstawowych i III miejsce w kategorii Gimnazjów!

21 marca 2014 roku w szkole odbył się finał Ogólnopolskiego programu „Trzymaj formę”, którego celem jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety. Tego dnia wszystkie klasy szykowały zbilansowaną przekąskę, pracowały nad prezentacją zdrowej żywności, a następnie przedstawiały swoje pomysły na forum szkoły. Za pomysłowość i ciekawą formę prezentacji zdrowej żywności została nagrodzona klasa V szkoły podstawowej i klasa II gimnazjum. Warto zauważyć , że prawie wszystkie klasy zostały docenione za wkład pracy i zaangażowanie. Atrakcją spotkania było przedstawienie przygotowane przez klasy I - III szkoły podstawowej. Tego dnia został również rozstrzygnięty konkurs na logo programu.

 Uczniowie klas młodszych mieli za zadanie przygotować logo akcji. Liczył się pomysł, ciekawa technika i staranność pracy.
Dzieci z klasy pierwszej wreszcie odniosły swój pierwszy sukces. W kategorii klas młodszych Ola Wiśniewska zajęła I miejsce, a Ania Nieszczerzewska III miejsce. Nagrodzone dzieci otrzymały piękne dyplomy. Brawo!!!
 

 

Kangur Matematyczny odbywa się co roku w trzeci czwartek marca w prawie 30 krajach. Jest to jeden z najbardziej znanych konkursów matematycznych na świecie. W tym roku, 20 marca uczniowie naszej szkoły mogli również sprawdzić się w tym konkursie. Nie było by to możliwe bez pomocy Rady Rodziców. To właśnie rodzice ufundowali 12 najlepszym matematykom udział w konkursie. DZIĘKUJEMY!

17 marca w Zespole Szkół nr 6 odbył się Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt Szkół Gimnazjalnych o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół nr 6 im. Karola Brzostowskiego w Suwałkach. Na takim turnieju nie mogło zabraknąć reprezentantek naszej szkoły. Dziewczęta dały z siebie wszystko. Po emocjonującym meczu finałowym przegrały z Gimnazjum nr 4 tym samym zajmując drugie miejsce.
I miejsce Gimnazjum nr 4 w Suwałkach
II miejsce Gimnazjum im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak
III miejsce Gimnazjum nr 7 w Suwałkach


 

 

        STRONA >>>  1 2 3 4 5 6 7 8  9 10 11 12

 

copyright © 2013 ZS.Płociczno - Tartak, RL