Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich       w Płocicznie - Tartak

 

                                                         :: HOME :: AKTUALNOŚCI :: FOTO GALERIA :: KONTAKT ::

PRZEDSZKOLE

 

 

Przedszkolaki  zdobyły kolejną  odznakę ,,ZDROWEGO OSIŁKA " do projektu WYZNANIA TEODORA.

Dynia bardzo fajna jest
można ją ze smakiem zjeść.
Ciepła zupka, słodkie ciasto,
Dynię zjada całe miasto.
Że jest zdrowa każdy wie
ma też witaminę D.
Tata lampion z niej wycina,
a ja pestki sobie wcinam.

Przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego w Płocicznie - Tartak zdobyły pierwszą odznakę KUCHCIKOWY MISTRZ za wykonanie sałatki jarzynowej.

Zabawa badawcza "Dzień i noc" pomogła w ciekawy sposób wyjaśnić stałe następstwo dni i nocy. Zdobytą wiedzę na ten temat wykorzystaliśmy do  aktywności ruchowej "Słońce i księżyc". Dzieci także były bardzo  zainteresowane oglądaniem filmu "Dzień i noc "

„Sałatka jarzynowa bardzo smaczna jest i zdrowa…” Dzieci miały okazję przekonać się o tym . Z wielkim zaangażowaniem kroiły warzywa…

Przedszkole zgłasza swoja gotowość do realizacji wyzwań. Dzisiaj dzieci poznały Bociana Teodora

 

zobacz film

Mały badacz – zabawy z lupą, omówienie sposobu korzystania z lupy, dzieci obserwują liście, oglądają układ nerwów z bliska, porównują z innymi, dzielą się swoimi spostrzeżeniami, wybierają według nich najciekawsze okazy, wyjaśniają po co są żyłki (nerwy).

Dziś był wspaniały dzień dla każdego dziecka – świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Czekało na Nas wiele atrakcji i wspaniałej zabawy! Bawiliśmy się przy największych przebojach dla dzieci, braliśmy udział w konkurencjach sportowych i zabawach integracyjnych.

W piątek obchodziliśmy Święto Pieczonego Ziemniaka, bo przecież jesień to czas zbiorów plonów z pól, działek i ogrodów, a piękna polska złota jesień zainspirowała nas do wspólnej zabawy z wykorzystaniem ziemniaków. Były więc wyścigi z ziemniakiem, zabawa “gorący ziemniak”. Obowiązkowo dzieci zjadły ze smakiem pieczoną kiełbaskę

   zobacz zdjęcia >>>

 

                                                          Wizyta policjanta w naszym przedszkolu.
Podczas spotkania policjant przypomniał dzieciom o numerach alarmowych , wyjaśnił jak należy podróżować samochodem i jaka rolę pełnią pasy bezpieczeństwa oraz jak ważne są elementy odblaskowe dla pieszego.

W poniedziałek 7.09.2020r. dzieci zapoznały się z tematyką związaną z bezpieczeństwem w przedszkolu oraz poza nim. Poznały zasady ruch drogowego oraz zapoznały się z działaniem sygnalizacji świetlnej.

Przedszkolaki wspólnie z klasą "0" wybrały się do Suwalskiego Ośrodka Kultury na spektakl pt. "Opowieści ze śnieżnej krainy". Jest to bajka taneczna, która opowiada o rezolutnej i odważnej Kai oraz Bartku - chłopcu z "talentem" do wpadania w tarapaty, z których trzeba go ratować. Przedstawienie, a zwłaszcza stroje artystów bardzo się dzieciom podobały. Drugą atrakcją dla przedszkolaków był przejazd autobusem.

Przedszkolaki podjęły wielkie wyzwanie pod hasłem:

„Robimy zdrowe kanapki”.

Dzieci po umyciu rączek przystąpiły do pracy. Kanapki nie tylko były smaczne, ale i pięknie ozdobione. Wszystkim przedszkolakom bardzo smakowało, bo należy pamiętać, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie.

"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych chrustów nasmażyła."
Zgodnie z tym zwyczajem przedszkolaki zrobiły pyszne chrusty, którymi zajadały się ze smakiem.


 

26 luty jest to wspaniała okazja by przypomnieć sobie o prehistorycznych stworach, które niegdyś zamieszkiwały naszą planetę.

Teatrzyk „Szewczyk Dratewka”

Dnia 12 lutego w naszym przedszkolu aktorzy z teatru zaprezentowali dla dzieci przedstawienie pt. „Szewczyk Dratewka”. Artyści w sposób humorystyczny przedstawili przygody Szewczyka w które zaangażowali również przedszkolaków. Przedstawienie bardzo wszystkim się podobało.


 

Walentynki

Karnawał to czas balów i tanecznych szaleństw, którym towarzyszy muzyka i świetna zabawa. W naszym przedszkolu 13 stycznia odbył się długo wyczekiwany przez wszystkie dzieci bal przebierańców. Tego dnia już od rana w przedszkolu i oddziale przedszkolnym pojawiały się kolorowe postacie.

Spacer w zimowym lesie

W styczniu swoje trzecie urodziny obchodzili Tomek i Bartek. Chłopcom składają serdeczne życzenia Panie, koleżanki i koledzy z grupy.

6 grudnia w naszym przedszkolu wspólnie z oddziałem przedszkolnym obchodziliśmy Mikołajki.

,,Święty Mikołaj”
Jedzie święty Mikołaj
Białą brodą świeci
Worek z prezentami
Ma dla grzecznych dzieci
Po śniegu, po białym
W zwinne renifery
Wspaniałym zaprzęgiem
Pędzi w dwójki cztery
Jedzie święty Mikołaj
Z dalekiej północy
Od wioski do miasta
Pędzi w środku nocy

Ubieranie choinki przedszkolnej 

„Wczoraj rosłaś na polanie dzisiaj przyszłaś do nas jakie miłe to spotkanie choinko zielona...”

Czas Świąt Bożego Narodzenia wiąże się z tradycją ubierania świątecznego drzewka.

Urodziny Tereski
 
W dniu tak pięknym i wspaniałym,
Życzymy Ci serduszkiem całym
Dużo zdrowia, sto lat życia,
Moc zabawek do zdobycia!

Zgodnie z tradycją przedszkolaki wspólnie z oddziałem przedszkolnym upiekły pyszne pierniczki. Najpierw z pomocą Pań przygotowały ciasto. Następnie dzieci wykrawały z ciasta świąteczne kształty. Potem pierniczki piekły się w kuchni, a unoszący się zapach wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Gdy pierniczki były już upieczone, dzieci przystąpiły do ich dekoracji. Zabawa była doskonała, a efektem pracy dzieci były przepiękne pierniczki.

                                          "Hokus-pokus, czary-mary, niech się spełnią andrzejkowe czary"

Ten dzień był pełen radosnych zabaw i andrzejkowych wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania butów, przekłuwania serc z imionami i lania wosku. Wróżby były przeplatane tańcami a pod koniec zabawy był poczęstunek. Zabawa była przednia, dzieci miały doskonały humor.

Przedszkolaki wspólnie z dziećmi z "zerówki" obchodziły Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej właśnie okazji dzieci przyniosły dziś do przedszkola swojego ukochanego misia. Dzieci dowiedziały się dlaczego jest obchodzony ten dzień. Były piosenki, zagadki, konkursy związane z misiami. Na zakończenie tak miłego dnia dzieci wykonały prace plastyczną, której bohaterem był miś.

W dniu 14 listopada przedszkolaków odwiedził Koziołek Matołek, który wyjaśnił dzieciom co to jest niepodległość. Wspólnie z Koziołkiem Matołkiem dzieci poznały herby  oraz symbole polskich miast.

4 listopada odbyły się zajęcia otwarte z rodzicami. Tematem naszych zajęć były: „Jesienne zabawy” . Rodzice mieli możliwość zobaczyć jak ich dzieci pracują w przedszkolu oraz jak się bawią. Dzieci razem z rodzicami brały udział w śpiewaniu piosenek , a na koniec zajęć odbyły się zajęcia plastyczne pt. „Jesienne drzewo”.

Rozstrzygnięcie konkursu "Jesienne stworki"

 Prace były wykonane rozmaitymi  technikami plastycznymi z wykorzystaniem różnych materiałów. Wszystkie prace wzbudziły zachwyt  a ich autorzy zasługują na pochwałę. Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne. Podczas oceny uwagę zwracano na poziom aktywności twórczej, oryginalne ujęcie tematu i ilość włożonej pracy. Dzieci zostały nagrodzone dyplomami i upominkami.

W dniu 31 października w przedszkolu obchodziliśmy Dzień Dyni. Dzieci dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem i można z niej przygotować wiele potraw. Następnie były zabawy z dynią. Po zakończeniu zabaw dzieci zobaczyły co kryje się w środku dyni i co możemy z tym zrobić. Na zakończenie z dyni powstał dyniowy stworek.

Październik jest miesiącem ochrony zwierząt, a 25 października obchodzimy Dzień Kundelka. Aby pomóc zwierzętom mieszkającym w schronisku dzieci z oddziału przedszkolnego i przedszkolaki zbierały przez kilka tygodni pokarm, który przekazały pracownikom Fundacji Zwierzęta Niczyje. Dzieci dowiedziały się jak należy opiekować się zwierzętami a także, że posiadanie zwierząt to odpowiedzialność.

W czwartek 17 października przedszkolaków i dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedził pracownik Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach. Zajęcia były przeprowadzone w oparciu o utwory Marii Konopnickiej. Dzieci poprzez grę poznały imiona krasnoludków występujących w bajce "O krasnoludkach i sierotce Marysi".Zajęcia były ciekawe i dzieci chętnie brały w nich udział.

Jesień to czas kiedy robimy przetwory z owoców i warzyw. Dzieci postanowiły zrobić kompot z przyniesionych owoców (śliwki, gruszki, jabłka). Były bardzo dumne z samodzielnie wykonanych przetworów.

        SPOTKANIE Z POLICJANTEM

Policjant to naprawdę przyjaciel nasz bliski.
Przyjaciel, który myśli życzliwie o wszystkich.

Myśli o bezpieczeństwie na ulicy i w domu,
Zawsze spieszy z pomocą, kiedy trzeba komuś pomóc.

Czuwa żeby się komuś coś złego nie stało.
Z daleka już widzimy, jego czapkę białą.

W dniu 27 września nasze przedszkolaki wraz z oddziałem przedszkolnym w atmosferze emocjonalnego zaangażowania uczestniczyły w akcji "Sprzątanie świata" i oczyszczały z odpadów teren przedszkolny. Dzieci były pełne entuzjazmu, prześcigały się w noszeniu worków. „Uzbrojone" w rękawice ochronne i plastikowe worki na odpady przemierzały teren szkoły.

24 września odbyło się ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA. Wspólnie bawiły się wszystkie dzieci uczęszczające do naszego przedszkola i oddziału przedszkolnego.
 
Wszystkie przedszkolaki chętnie zjadają ziemniaki.
Bardzo cieszą się dzieciaki, gdy na obiad są ziemniaki.

Każdy Przedszkolak dobrze wie,

że  kiedy dwudziesty wrzesień zbliża się,

od najmłodszego aż po starszaka,

wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka

W dniu 20 września dzieci obejrzały przedstawienie pt. "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków". Była to opowieść o przyjaźni, miłości i walce dobra ze złem. Dzieci z zaciekawieniem obejrzały spektakl.

W tym roku po raz pierwszy w naszym przedszkolu 15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Inspiracją świętowania tego dnia jest kropka z książki o Vashti. Dzięki kropce i nauczycielce dziewczynka uwierzyła w swoje możliwości.

Piątkowe atrakcje przedszkolaków w ramach projektu "Poprawa atrakcyjności turystycznej Powiatu Suwalskiego"

Zabawy w ogrodzie przedszkolnym

Letnie zabawy kulinarne - lody, gofry, placki ziemniaczane

 

Odwiedzając kolejkę wąskotorową, przedszkolaki poczuły się głodne. Postanowiły więc spróbować frytek na świeżym powietrzu. Po chwili talerze były już puste. Frytki na świeżym powietrzu bardzo smakowały..

Przedszkolaki przygotowały galaretkę z owocami sezonowymi (poziomki, truskawki, czereśnie) i ozdobiły ją bitą śmietaną. Deser smakował wyśmienicie.

                                                                             KOKTAJL TRUSKAWKOWY
Tata Huberta przyniósł słodkie truskawki z własnego ogródka i wspólnie zrobiliśmy pyszny koktajl truskawkowy.

Urodziny Malwiny

Z okazji urodzin składamy Ci życzenia:
uśmiechu, zdrowia, radości,
mnóstwa prezentów i gości,
przyjaźni wielkich i małych,
wielu przygód niebywałych,
uśmiechu wesołego i wszystkiego,
wszystkiego najlepszego!

Słodki poczęstunek

Wizyta przedszkolaków w Mazurskich Tropikach - Papugarni w Ełku. To miejsce, gdzie przedszkolaki mogły dotykać i karmić papugi.

5 urodziny Adasia

Poprzez łąki, dolinami, biegnie kangur z życzeniami.
Spieszy się, by być na czas. Wie, że urodziny masz.
Wszystkiego najlepszego!!!

W poniedziałek 3.06.2019r. przedszkolaki, oddział przedszkolny i klasa I oglądali teatrzyk pt. "Czerwony Kapturek pędzi na ratunek".


6 urodziny Bartka i 4 urodziny Gabrysia

Idzie misio, idzie konik,
małpka, piesek no i słonik.
Wszyscy razem z balonami,
z najlepszymi życzeniami.
Bo to dzień radosny wielce
-masz już jeden roczek więcej!

 

Wita Was słoneczny ranek, tyle dzisiaj niespodzianek
Tyle przygód czeka nas. Pierwszy czerwca! Wstawać czas!
Dzisiaj święto wszystkich dzieci - to szczególny dla nas dzień.
W dniu tak pięknym i wspaniałym życzymy wszystkim dzieciom moc uśmiechu i radości,
szczęścia zdrowia, pomyślności.

Dzień Dziecka w Oddziale Przedszkolnym

 

Niezwykłe przygody smoka Obiboka dzieci obejrzały w dniu 28 maja. Była to zabawna opowieść o leniwym smoku, który nie chciał się uczyć a wolał marzyć. Co z tego wynikło - dzieci dowiedziały się z przedstawienia.

                            Urodziny Huberta

Wszyscy dobrze myślą o Tobie, bo wielkie serce kryjesz w sobie.
Jeden jest duży a drugi mały a Ty po prostu jesteś wspaniały.
Wszystkiego najlepszego życzą koleżanki, koledzy oraz Panie.

       Urodziny Gabrysi

Wszystko co piękne i wymarzone
niech w Twym życiu będzie spełnione.
Niech życie słodko płynie
a wszystko co złe, szybko minie.
Życzą Gabrysi Panie oraz koleżanki i koledzy

Urodziny Gracjana i Piotra

Niech Wam słonko ciepło gra,
Niech Wasz uśmiech długo trwa,
Nie traćcie swej wesołej minki,
Dziś są Wasze urodzinki!

Po święceniu palmy, sianiu owsa przedszkolaki poznały inne tradycje związane ze świętami wielkanocnymi. Zanim przystąpiły do kolorowania jajek, dowiedziały się jak rozpoznać jajka świeże i co się stanie z jajkiem włożonym do octu. Następnie przystąpiły do kolorowania jajek. Do przygotowanych pojemników z różnymi farbami wkładały jajka ugotowane na twardo. Po kilku minutach jajka nabrały pięknych barw. Oprócz kolorowania dzieci dekorowały jajka koszulkami, które po włożeniu do wody przyklejały się do jajek. Udekorowane jajka dzieci włożyły do własnoręcznie wykonanych koszyków.

 

Święta wielkanocne nazywane są świętami wiosennymi, dlatego jedną z tradycji jest wysiewanie owsa. Również i my postanowiliśmy wysiać owies. Przez klika dni będziemy obserwować jak wschodzi a następnie zabierzemy do domu jako dekorację świątecznego stołu.

9 kwietnia oglądaliśmy przedstawienie teatralne pt. "Księżniczka Ania"

Tradycyjnie, jak co roku przed świętami wielkanocnymi w naszym przedszkolu odbywają się zajęcia otwarte dla rodziców i dzieci na "wielkanocna ozdobę". W dn. 5.04.2019 r. odbyły się zajęcia otwarte z udziałem rodziców. W czasie zajęć dzieci wspólnie z rodzicami wykonały wspaniałe ozdoby wielkanocne. Przygotowaliśmy materiały i przybory plastyczne, z których można zrobić dekorację na święta wielkanocne.

5 kwietnia obchodziliśmy Dzień Marchewki. Wszyscy – przedszkolaki i pani, ubraliśmy się w kolor „marchewkowy” – kolor pomarańczowy. Celem tego dnia było przedstawienie i promowanie spożywania warzyw i owoców jako darów natury na przykładzie marchewki oraz rozwijanie umiejętności współdziałania w zespole. Można się było dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy o marchewce, a wszystkie nasze działania były związane tematycznie z marchewką. Były zabawy ruchowe ze śpiewem, zabawa orientacyjno – porządkowa z podawaniem marchewki z rąk do rąk, zagadki i tańce integracyjne przy muzyce.

Niech Ci słonko ciepło gra
niech Twój uśmiech długo trwa,
nie trać swej wesołej minki,
bo dziś Twoje urodzinki !
Wszystkiego Najlepszego Emma.

W dniu 3 kwietnia przedszkolaków odwiedził pan fotograf. Dzieci mogły zrobić sobie zdjęcia w strojach ludowych. Następnie obejrzały przedstawienie "Trzy świnki".

                                                                         Siejemy rzeżuchę
Chcieliśmy poczuć już atmosferę wiosennych Świąt Wielkanocnych. Potrzebowaliśmy talerzyk, waty i trochę wody… Tylko tyle potrzeba do zasiania rzeżuchy. Przedszkolaki z ochotą siały ziarenka. Potem doglądały, pamiętały również o codziennym podlewaniu. Czekamy na efekty.

                                                                   Wiosenny hiacynt z kółek
Do naszego wiosennego zestawu kwiatów dołączamy hiacynta. Ten piękny kwiat można zrobić na wiele sposobów- u nas został wykonany z kółek. Tym sposobem powstała piękna, wiosenna praca plastyczna

                                    Pierwszy dzień Wiosny – zielony dzień w oddziale przedszkolnym

Zielony dzień w naszym przedszkolu połączyliśmy z pierwszym dniem Wiosny. W tym dniu wszystkie dzieci przedszkola były ubrane na zielono. Dzieci rozpoczęły ten dzień od zjedzenia pysznej zielonej galaretki. Nasze przedszkolaki nie zapomniały również o pożegnaniu Zimy, zaśpiewały Marzannie piosenkę i życząc jej miłej podróży. Były konkursy i dużo dobrej zabawy związanej z kolorem zielonym.

W dniu 21 marca dzieci witały wiosnę własnoręcznie wykonanymi kwiatami. Przy tej okazji zobaczyły pierwsze wiosenne kwiaty - przebiśniegi.

Przedszkolaki postanowiły udekorować salę przedszkolną wiosennymi kwiatami sadząc cebulki hiacyntów, frezji i tulipanów.

 

strona  1  2   3   4

 

Copyright © 2016 by ZS Plociczno RL