Scenariusz zajęć ,,Wychowanie do życia w rodzinie” w klasie VI

Temat: Odmienność płci – urokiem i wzajemnym uzupełnianiem się

autor: Renata Laszkowska

Cele:

-         wzmocnienie identyfikacji z własną płcią

-         uświadomienie różnic między chłopcem a dziewczyną ujawniających się w różnych aspektach życia

-         akceptacja płci przeciwnej

Metody:

-         rozmowa kierowana

-         ,,mówiąca ściana”

-         dyskusja

-         hierarchizacji  ,,Karo”

Formy:

-         praca indywidualna

-         praca w grupach

Pomoce i materiały:

-         karteczki samoprzylepne dla każdego ucznia

-         kartki do metody ,,Karo”

-         mazaki, magnesy

-         wycięte z papieru postaci dziewczynki i chłopca oraz konturowy rysunek osoby

-         napisy z cechami charakterystycznymi dla poszczególnych płci

 

Przebieg zajęć

  1. Powitanie. Podanie tematu lekcji.
  2. Rozmowa kierowana na temat cech charakterystycznych osoby ludzkiej wyróżniającej ją spośród świata zwierząt.

Nauczyciel zawiesza na tablicy konturowy rysunek postaci ludzkiej. Uczniowie podają cechy charakteryzujące ludzi wyróżniające ich spośród świata zwierząt. Zapisują te cechy na tablicy np.(rozum, marzenia, wolna wola, wiara, sumienie itp.)

  1. Ćwiczenia ,,mówiąca ściana” – próba charakteryzacji płci

Uczniowie na samoprzylepnych kartkach piszą odpowiedzi na pytania i naklejają przy postaciach chłopca i dziewczynki umocowanych na tablicy. Każde dziecko charakteryzuje swoją płeć.

 

Pytania:

       -     czym  bawiłeś się w dzieciństwie?

-         kim chciałeś zostać w przyszłości?

-         czym się interesujesz?

  1. Odczytanie kartek z odpowiedziami na pytania.
  2. Dyskusja na temat charakterystycznych cech chłopca i dziewczynki na podstawie wylosowanych kartek.

Uczniowie losują kartki z napisami, odczytują je i układają w zbiorze cech Ewy lub Adama. Niektóre cechy umieszczają w zbiorze cech charakterystycznych dla obu płci.

  1. Podsumowanie pracy – omówienie różnic i podobieństw.
  2. Praca indywidualna – uzupełnienie kart ,,Karo”

Napisanie przez uczniów w rombach cech charakteryzujących chłopca (ujętych na tablicy) według ustalonej hierarchii. Najwyżej należy umieścić cechę najważniejszą, niżej – mniej istotną. Na dole najmniej ważną.

  1. Podsumowanie lekcji.

,,Niektóre cechy charakterystyczne są dla kobiet, a inne dla mężczyzn, co wynika z różnicy płci. Niektóre cechy charakteryzują  zarówno kobiety jak i mężczyzn, co może wynikać z charakteru, temperamentu. Najwięcej cech jest wspólnych dla obu płci. Od was zależy czy w przyszłości będziecie umieć kształtować cechy najlepsze i szanować siebie nawzajem

Czego oczekujemy od siebie? Czego oczekują dziewczynki od chłopców, a chłopcy od dziewcząt?”

-         krótkie odpowiedzi dzieci na pytanie nauczyciela

 

Załącznik

Napisy do losowania: odwaga, mądrość, samodzielność, potrzeba uznania, potrzeba uczuć, uprawia sport, opanowanie, troska o urodę, opiekuńczość, delikatność, intuicja, wdzięk, bezpieczeństwo, niski głos, odpowiedzialność, siła fizyczna, wyczuwanie potrzeb innych ludzi, piękno dekoracji, serdeczność, chwiejność nastrojów, stałość nastrojów, tolerancja, niebieski oczy,  szybkość

Literatura:

  1. B. Charczuk -  Wygrajmy razem – scenariusze zajęć do szkoły podstawowej
  2. T. Król - Wędrując ku dorosłości